יצירתיות

יצירתיות, חשיבת רשת, והעסק שלכם

מבוא קצר לחשיבה יצירתית.

זה ברור שחשיבה יצירתית היא מיומנות סופר חשובה בעולם שבו אנחנו חיים. הכל משתנה כל כך מהר, משאבים חדשים נולדים ואחרים נעלמים חדשות לבקרים, ואנחנו נדרשים להיות מסוגלים לא רק לנהל את העסק שלנו, אלה ממש נדרשים להמציא את עצמנו כל הזמן מחדש. 
אבל, לחשוב יצירתי זו משימה לא פשוטה בכלל. רב האנשים, אם תכניסו אותם לחדר ותבקשו מהם להעלות רעיונות יצירתיים בנוגע לנושא מסוים יתקשו מאוד לעשות את זה. 
בגלל החינוך שלנו ובגלל אורך החיים שלנו אנחנו שבויים בדפוסי חשיבה מקובעים, בתהליכים מוכרים, ובעולמות ידע מצומצמים, שמקשים עלינו לפתור בעיות מורכבות בדרך יצירתית.

אז איך בעצם מפתחים חשיבה יצירתית? 
המפתח הוא היכולת לפתח "חשיבת רשת". בניגוד לחשיבה הליניארית והמסודרת, יצירתיות באה מחשיבה רשתית. היכולת להבין ולשלב עולמות שונים לכדי יצירה חדשה. (אייפון זה שילוב של עיצוב וטכנולוגיה, כלכלה שיתופית זה שילוב של מודל עסקי, כלכלה, סוציולוגיה וטכנולוגיה, "מוצאים את נמו" זה שילוב של טכנולוגיה, ספרות, אומנות, ושיטוטים של שעות בים…ויש עוד מלא דוגמאות).

תחשבו על זה לרגע, איך בעצם עולה רעיון חדש? המוח שלנו הוא הרי רשת גדולה. מידע מועבר ממקום למקום באמצעות נוירונים שנורים ברצפים מסוימים ומבצעים פעולות מסוימות או מעורים מחשבות או רגשות מסוימים. אם אתם רוצים לדוגמא התחיל לנהוג, רצף מסוים של ניורונים נורה במח שלכם, שיודע לשלוח את הרגל ללחוץ על דוושת הגז. זו נתיב שהוא כבר "חרוש" אצלכם במח ובגלל זה קל לכם לבצע אותו בלי לחשוב על זה בכלל. הדרך הזו כבר סלולה.
אבל, מה היא בעצם מחשבה חדשה? מחשבה חדשה היא בעצם רצף נוירונים שיוצא למסלול חדש, שמעולם! לא התרחש במח שלכם. שביל חדש שנסלל בתוך המפה הענקית והאינסופית שהיא התודעה שלכם. האמת, מרגש!

כדי שזה יקרה, אנחנו צריכים להיות מסוגלים לחשוב חשיבה רשתית. ככל שיש לנו יכולת גבוהה יותר לנוע לפינות מרוחקות יותר במח שלנו, להביא משם ידע או הבנות חדשות, ולחבר אותם עם פיסות ידע שהגיעו מחלקים אחרים כך נהיה יצירתיים יותר.

הבעיה היא שבמשך רב היום אנחנו לא עסוקים בללכת לפינות המרוחקות ובטח לא עסוקים באיסוף מידע חדש מדיסציפלינות שהן לא הטבעיות שלנו. ואנחנו מתקבעים עוד ועוד לאותם עולמות (נפגשים עם אותם אנשים, מדברים עם אותו סוג של לקוחות, קוראים ספרים בנושאים מסוימים, ורואים את אותן הסדרות). למקומות האלו קוראים האבים    (HUB) של מידע (מרכזי מידע). אנחנו נוטים לבקר באותם מרכזי מידע שוב ושוב ושוב.

מה שקורה לאנשים שמגיעים אלינו לתוכנית זה שאנחנו מהווים עבורם האב של מידע וחשיבה יזמית חדשה. 
כשאנחנו מעבירים את הידע שלנו, אנחנו עושים את זה באמצעות מסעות אל הפינות המרוחקות על הסקאלה. אנחנו מייצרים עבור המשתתפים חווית חשיבה מולטידיסיפלינרית. אנחנו יוצאים לעולם, מחפשים, מלקטים, מחברים ומגישים לכם מידע שאתם כנראה לא תלכו לחפש לבד (כי זאת העבודה שלנו).

כשאנחנו מלמדים שיווק אנחנו לא מביאים את הידע מספרי השיווק של האקדמיה, אלה נהפוך הוא, המפגש של "שיווק היפסטרי" לדוגמא משלב עולמות של כלכלה, סוציולוגיה ואופנה, ונולד בכלל בעקבות תוכנית דוקו שראיתי.

המפגש של "ארכיטקטורה עסקית" משלב עולמות של עסקים, פיתוח תוכנה, שוק ההון, ארכיטקטורה ועיצוב.

המפגש של "אזור המונופול" משלב עולמות של פיזיקה ותורות המזרח.

המפגש של "חווית לקוח" משולב עולמות של תסריטאות, עיצוב, קמעונאות, סוציולוגיה ואומנות.

המשחק פרשביז משלב עולמות של כלכלה, שוק ההון, תקשורת, פסיכולוגיה, סוציולוגיה, אלגוריתמים ועוד…

אם יצא לכם לקרוא קצת את הפוסטים שלי ושל רויטל בחודשים האחרונים אתם יכולים לראות שהם משלבים עולמות של פיזיקה, פילוסופיה רוח, ספרות בלשית, מתמטיקה ועיצוב.

השילובים האלו הם לא מקריים. אנחנו בכוונה! הולכים לחקור את הקצוות. אנחנו נודדים בחשיבה שלנו לעולמות שונים, הולכים לראות סרטי מדע בדיוני ולהקשיב לספרים על ניהול. אנחנו במודע מבקרים בתערוכות אמנות, מקשיבים להרצאות בפילוסופיה, ונוסעים לחו"ל לחוות חווית לקוח במלונות בוטיק (אין מה לעשות, זו עבודה קשה, אבל מישהו צריך לעשות אותה).

אנחנו אוספים את כל זה להבנות, ידע ותובנות, ואורזים אותם עבור המשתתפים שלנו, כדי שגם הם יוכלו לצאת ל"טייל" בעולמות מגוונים. 
אנחנו מלמדים איך לעשות חיבורים "לא טבעיים" בין עולמות תוכן. 
על זה תוסיפו את עולמם הפנימי העשיר של כל אחד מהמשתתפים, והשיתופים ההדדיים.

מה שבפועל מתקבלת היא מעבדת חשיבה יוצאת דופן, שאין דומה לה.

אז איך זה שפתאום משתתף מצליח להמציא מוצר שמביא לו עשרות אלפי שקלים? איך פתאום משתתפת מצליחה לדייק את המסר השיווקי שלה ולהבין שהמוצר שלה עזר ללקוח שלה להרוויח כמה מיליונים? איך פתאום הם מצליחים לעבוד פחות שעות ולהרוויח יותר?

זה אף פעם לא כתוצאה מסשן אחד ספציפי, זו רגע סרנדיפי שמתרחש פתאום כעולמות של ידע והבנות נפגשים לשנייה אחת קטנה בתודעה שלכם, ומייצרים מסלול חדש במח שלכם. רצף של נוירונים שנעים ביחד במסלול חדש בפעם הראשונה! רגע של יצירה.

אז לאיזה האב אתם מחוברים?

שתפו עם חבריכם